ökoiskola

ÖKOISKOLA

Iskolánk sikeresen elnyerte az „Ökoiskola” címet, melyet büszkén viselhet a 2011-2014-es időszakban. E cím elismeri, hogy Iskolánk átgondoltan, rendszerszerűen foglalkozik a környezettudatosság, a fenntartható fogyasztás és fejlődés pedagógiájának gyakorlati megvalósításával, a környezeti neveléssel.

 

A Fiumei Úti Általános Iskola abban különbözik egy átlagos iskolától, hogy nemcsak a tanításban érvényesülnek a környezeti nevelés, a fenntarthatóság pedagógiájának elvei, hanem az iskolai élet minden területén.

 

Példaként említve ősszel gólyamentési akcióba kezdtünk, hiszen az iskolánkhoz visszatérő gólyák fiókáit kellett figyelnünk, hogy útra kelnek-e. A madárbarát szakkör lehetőséget ad a gyerekeknek a madarak megismerésére valamint saját kezűleg készíteni odúkat, etetőket. Évente kétszer papírgyűjtést szervezünk, folyamatosan gyűjtjük a PET palackok kupakjait és az elemeket. Környezettudatosságot elősegítő versenyeken veszünk részt. Világnapokkal kapcsolatos programokat szervezünk. Túra-szakkörünk egész évben lehetőséget ad a diákoknak az életközösségek megismerésére.

 

A fentiekből is látszik, hogy törekszünk tevékenységeinket úgy végezni, hogy közben megpróbáljuk tiszteletben tartani a körülöttünk lévő élővilág érdekeit, értékeit.

 

Víz világnapja

Idén is megemlékeztünk a Víz világnapjáról. Az alsósok csodálatos vízivilágot alakítottak ki egy paravánon, a felsősök pedig plakátokat készítettek, valamint néhányan közülük ellátogattak a Szolnoki Felszíni Vízműbe. A nap legérdekesebb része az volt, amikor az iskola tanulói kékbe öltözve vízcseppet formáztak az udvaron.

 

0

Megemlékezés a tiszai ciánszennyezésről

Február 1-jén a Szolnoki Fiumei Úti Általános Iskola Madárbarát szakkörösei kilátogatottak Tóthné Nyíri Szilvia tanárnő kíséretében a Tiszához, hogy megemlékezhessenek a tiszai ciánszennyezésről.
A tiszai ciánszennyezés több ország területét érintő környezeti katasztrófa volt, amelyet az okozott, hogy 2000. január 30-án a nagybányai Aurul bányavállalat létesítményéből 100 ezer m³ cianid- és nehézfémtartalmú szennyvíz zúdult a Lápos folyóba, majd ezen keresztül a Szamosba és a Tiszába. A halálosan mérgező hatású anyag koncentrációja 180-szorosan haladta meg a megengedett határértéket, így hatalmas pusztítást végzett az élővilágban. A legsúlyosabb károk a Tisza élővilágában keletkeztek, ahol a 40 km hosszan elnyúló ciánfolt két hét alatt vonult le. A csernobili atomkatasztrófa óta történt legnagyobb környezeti katasztrófának nevezték el. 
Aztán a közös megemlékezés után egy szál virágot dobtunk a Tiszába, amivel megköszöntük azon emberek segítségét, akik akkor 2000-ben a környezetünket védték abban a válságos helyzetben.


Varga Milla


cian

Guinness kísérlet

Országos Tisztifőorvosi Hivatal felkérésének eleget téve 2016. május 5-én 10.00 órakor – a WHO Kéztisztasági Világnapján - nagy eseményre, Guinness rekord megdöntésére készültünk az ország több iskolájával együtt. Semmelweis Ignác „örökösei”, vagyis a felnövekvő iskolás korú nemzedék jelentős része, egy időben, egyszerre, egységes óravázlat alapján vehetett részt egy kézmosásoktatás tanórán, amelyet képzett instruktorok vezettek. Több ezer gyermek apró keze végezheti el a helyes mozdulatsort, annak érdekében, hogy a kézmosás ne csak rutin mozdulat legyen, hanem betegség megelőző, tehát alapos és valóban megtisztuló. A rekordkísérlet lehetősége a diákok számára még izgalmasabbá tette a tartalmát és formáját tekintve is különleges órát. A Szolnoki Fiumei Úti Általános Iskola 89 fővel vett részt a rekordkísérletben. Most izgatottan várjuk, hogy sikerült-e Magyarországon megdönteni a világrekordot!

Tóthné Nyíri Szilvia
iskolai koordinátor

kezmosas

Környezetvédelem

Mindannyian tudjuk jól, hogy a környezetvédelem olyan tevékenység vagy intézkedés, amelynek célja a különböző szennyezések megelőzése, a károk megszüntetése és az eredeti állapot helyreállítása.
Vajon mindent megteszünk a környezetünk védelméért? A feleslegessé vált használt tárgyak, azaz a hulladékok gyűjtésére nagyobb hangsúly kellene fektetnünk!
A háztartásokban keletkező hulladék nagy része komposztálható. Vajon azok, akik kertes házban laknak, és van módjuk a komposztálásra, élnek ezzel a lehetőséggel?
A veszélyes és különleges kezelést igénylő hulladékok főként gyárakban keletkeznek. Ezeknek a további útját mi végképp nem tudjuk befolyásolni. De amit megtehetünk, azt tegyük is meg! Ésszerűen cselekedjünk, gondolva a jövőnkre, környezetünkre! Sose feledjük: „a Földet unokáinktól kaptuk kölcsön”!
Mi, diákok ugyan nem tehetünk sokat, de az is számít. Szerencsére iskolánk szinte a kezdetek óta foglalkozik ilyen kérdésekkel. Kezdetben fémek: ócska vastárgyak és egyéb öntvények begyűjtését szervezték meg az iskolák. Bizony, vasgyűjtés, rongygyűjtés is volt az iskolánkban – úgy harminc-negyven évvel ezelőtt!
Manapság évente kétszer gyűjtünk papírt, és 5-6 éve már műanyag palackot, tetra pakot és elemeket is. Sokan természetesnek tartják, hogy a kiürült flakonokat kiöblítik, laposra tapossák, és ha egy szatyornyi összegyűlt, behozzák az iskolába. Ez nagyon fontos, hasznos cselekedet. Sok családban a gyerekek figyelmeztetik a szüleiket a környezettudatos magatartásra.
Megdöbbentő az, hogy országunkban évente 114 millió tonna hulladék képződik! Hiszem, hogy ez a szám lehet kevesebb, és kell is, hogy kevesebb legyen!
Európa 27 tagállamában 2010-ben 2 milliárd 570 millió tonna hulladék keletkezett, amelyből 94,5 tonna veszélyes hulladék. A háztartási hulladék 221 millió tonna volt. Gondoltad, hogy minden európai lakosra átlagosan 5,1 tonna hulladék jut évente? Elég borzasztó, ugye! Különösen akkor, ha válogatás nélkül öntjük a kukába, és csak nagyon költséges eljárással hasznosító újra a szemét egy része.
Mit tehetek én? – biztosan erre gondolsz, és úgy érzed, „egy fecske nem csinál nyarat”! Egy nem, de ha te is azok közé a józanul gondolkodó emberek közé tartozol, akik törődnek a szelektív gyűjtéssel, segíthetsz megakadályozni, hogy a Földünk szemétdombbá váljon!

Kovács Krisztina 7.a

papirgyujtes

A kézmosás világnapja

Intézményünkben a 2013/14-es tanévben is megrendeztük - az immár hagyománnyá vált - kézmosás világnapja alkalmából szervezett versenyünket. Célunk az volt ezzel a programmal, hogy rohanó világunkban minél több tanulót ösztönözzünk a személyes higiénia betartására, odafigyelésére. Nebulóink lelkesedéssel készültek erre az eseményre. Az előzetes feladatokra való alapos felkészülésüket bizonyítja kimagasló versenyeredményük. A nagy érdeklődés, és a hagyományok őrzése azt sugallja nekünk, hogy jövőre is megrendezésre kerüljön eme színes rendezvényünk.

I. helyezés: 4.c Vírusirtók csapata

I. helyezés: 4.b Három bacilus csapata

II. helyezés: 5.c Oktondi pockok csapata

III. helyezés: 4.a Baktériumirtók csapata

IV. helyezés: 5.a Delta lányok csapata

V. helyezés: 5.b Antibacik csapata

kezmosas

Huszár Judit

szervező